Труба алюмінієва АД0: операції нагартовки і відпалювання

Труба алюмінієва АД0: операції нагартовки і відпалювання

Труба алюмінієва АД0: операції нагартовки і відпалювання

Для поліпшення експлуатаційних характеристик виробу з різних типів алюмінієвих сплавів піддають особливим методам температурної обробки. Труба алюмінієва АД0 та інші види прокату з цього кольорового металу, можуть піддаватися процесам нагартовки і відпалювання для додання необхідної форми та потрібних параметрів.

Особливості нагартовки алюмінію

В ході холодної деформації алюмінієвого прокату виникає накльоп (нагартовка). Ця пластична деформація проявляється при холодному прокатуванні, глибокої витяжки, а також при відбортовці виробів або при звичайному змотуванні дроту або рулонів фольги. У структурі сплаву виникають процеси руху і розмноження особливих дислокацій металу, які формують більш міцні і тверді ділянки.
Такий процес відбувається при температурах менших, ніж ті, при яких здійснюється повернення і рекристалізації алюмінію (зазвичай менше 150°С).
Чим вище рівень деформації і більше деформаційне зміцнення, тим більше проявляється ефект нагартовки.

Процеси відпалювання алюмінію

Для зняття нагартованного стану в металі застосовують процедуру повного відпалу. Даний процес дозволяє привести внутрішню структуру алюмінію до початкового стану, з максимальною пластичністю і мінімальною міцністю. Щоб привести вироби в потрібний стан і задати необхідний рівень міцності і пластичності, використовують методики часткового відпалювання.
Технологія відпалювання характеризується 2 фазовими станами матеріалу:

  • Повернення

В процесі повернення (відпочинку) при нагріванні до 260-440°С спостерігається «розм’якшення» алюмінію. При цьому вивільняється внутрішня енергія, що виникає внаслідок анігілювання і перебудови внутрішньоструктурних дислокацій. Якщо потрібно зняти деформаційну нагартовку, метал розігрівають до 340-350°с. Якщо ж необхідно виконати повне відпалювання виробу, проводять нагрівання до 410-440°С, з подальшим повільним охолодженням в межах 30°С за годину, до температури 260°С. Далі метал може остигати з будь-якою швидкістю.

  • Рекристалізація

При рекристалізації в різних ділянках внутрішньої структури металу формуються недеформовані зерна. Вони розростаються і здатні поглинути всі «відпочивші» ділянки мікроструктури алюмінію. Подальша термообробка провокує укрупнення розмірів зерен в металі, які виступають бар’єром для переміщення дислокацій. Коли нижче число таких бар’єрів, тим менше потрібно буде енергії для руху дислокацій, що забезпечить м’якість і пластичність металу.